PSÍ PLEMENA VHODNÁ PRO AKTIVNÍ

Existují tisíce druhů a plemen psů, každé vhodné na něco jiného a také pro někoho jiného. Pokud se snažíte vybrat vhodné plemeno, může to občas být velice obtížné, je přeci tolik možností. Nejprve je potřeba zvážit, v jaké společnosti se bude pes vyskytovat, například pokud máte děti, je potřeba dávat pozor. Více na téma psi a děti na .

Border kolie
Border collie

Lidově borderka. Znám jako nejinteligentnější psí plemeno. Řadí se mezi střední plemena původem z Anglie. Původně byla vyšlechtěna k pasteveckým účelům, je tedy skvělým pomocníkem na farmě. Tento pes a ni chviličku neposedí, nejraději by pořád běhal nebo nosil míček. Potřebuje velkou psychickou i fyzickou zátěž, u dospělého jedince se doporučují 2 hodiny pohybu denně, plus cviky. Vzhledem k inteligenci je nenáročná na výchovu. Potřeba pravidelného pročesávání srsti. Nezná své hranice, je potřeba hlídat, aby se fyzicky nepřetáhla.

Samojed
patří mezi střední, tažná plemena, původem ze sibiřských zemí a zejména Ruska. Je inteligentní a učenlivý. Dle FCI patří mezi špice s dlouhou srstí, která potřebuje časté pročesávání. Má vlídnou a společenskou povahu, je tedy vhodný téměř kamkoliv. Může být celoročně venku, akorát v bytě umí udělat velký nepořádek jeho hodně línající srst. Jeho velkým zlozvykem je hrabání, které se velice těžko odnaučuje.
samojed

Husky
Stejně jako již zmíněný samojed patří husky mezi sibiřská a tažná plemena. Řadí se mezi velká plemena, jeho váha v dospělosti dosahuje až třiceti kilogramů. Je náročný na výchovu, protože je tvrdohlavý a rád si dělá věci po svém. Není vhodný do bytu a vyžaduje celoroční pobyt venku.
husky a sáně

Stafford
Stafordšírský bulteriér patří mezi střední psí plemena. Využívají se jako policejní psi nebo jako hlídači objektů. I přes svou zlou pověst jsou velice přátelští a vhodní k dětem i ostatním domácím mazlíčkům. Je vhodný pro canisterapii. Náročný na výchovu, potřeba uplatnit autoritu vůdce smečky.