Kdy dát dítěti první mobil?

 Co pro dítě znamená mobil?

– Prostředek na komunikaci, protože může být v kontaktu s vámi i s kamarády.
– "Hračka", ke které má citový vztah. Zkrášluje si ho nálepkami, mění mu ochranná pouzdra a stará se o něj.
– Díky internetu mu pomáhá zapadnout mezi vrstevníky. Jeho kamarádi totiž neustále hovoří o nových aplikacích či novinkách na internetu.
– Pomáhá zahnat nudu a je jedno, jestli je právě s vámi na dovolené nebo jen tak čeká na autobus či na kamaráda. Děti na mobilu hrají hry, poslouchají hudbu nebo dívají videa.
bílý tablet

Máte doma závisláka?

Děti závislé na internetu nepotřebují spát, nejsou hladové a necítí potřebu setkávat se se skutečnými kamarády, stačí jim komunikovat online. Asi procento dětí však má psychické a emocionální potíže. Jsou podrážděné, nevyrovnané, neumí se začlenit do kolektivu.
Až 42 procent dětí surfuje na internetu, ačkoli nehledá nic konkrétní a až 17 procent dětí si raději odepře spánek a jídlo, než aby kvůli tomu měli vypnout internet. Skutečná závislost na internetu se rozvine jen asi u dvou procent lidí. Jde o fanatické hráče nebo uživatele internetu. Když nemají přístup k internetu, trpí depresemi, pocitem nudy, poruchami pozornosti, zvýšenou podrážděností až nechutí žít.
korejské dítě

Zasáhněte!

Závislé dítě čas ze dne na den prodlužuje čas strávený na internetu, aby bylo spokojené. Internet potřebuje až natolik, že přes snahu odpojit se od online světa se mu to nedaří a stále se k telefonu či tabletu vrací. Pokud okamžitě nezasáhnete, ohrozí to nejen rodinné vztahy, ale i prospěch dítěte ve škole.

Jak na to?

Odborníci doporučují rozhovor. Vysvětlete dítěti, co ho čeká, a když to nejde po dobrém, "odstřihněte" ho od internetu nebo mu alespoň vymezte přesně stanovený čas na surfování!  Pozor, člověk skutečně závislý si vždy najde možnost, jak se připojit k internetu. V současnosti totiž existuje mnoho veřejně přístupných Wi-Fi sítí v nákupních centrech či kavárnách, dokonce i v prostředcích veřejné dopravy.